środa, 5 września 2012

Halo, halo!Kolejny nieśmiertelny klasyk z przygotowywanej przez Naszą Księgarnię antologii Julian i Irena Tuwim Dzieciom, do której miałem przyjemność* robić ilustracje.

-------------------------------------------------------------
*Nie jestem pewien, czy "przyjemność" jest właściwym słowem. Jeżeli już, to raczej na zasadzie "udręka i ekstaza", ze wskazaniem jednak na udrękę.


Edit: Drogi Czytelniku i Oglądaczu.
Nie, nic złego nie stało się z Twoimi oczami. Przyczyna, dla której tekst (doskonale Ci zapewne znanego) wiersza Juliana Tuwima stał się na powyższych ilustracjach całkowicie nieczytelny jest następująca: Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim, będąca jedynym właścicielem autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów Juliana Tuwima i Ireny Tuwim, prowadzi, jak się okazuje, niezwykle restrykcyjną politykę dotyczącą używania tekstów obojga autorów w materiałach promocyjnych. Najwyraźniej posty na moim blogu zostały uznane za materiały promocyjne, bo zostałem stanowczo poproszony o usunięcie z nich towarzyszących ilustracjom wierszy. Ponieważ doszedłem do wniosku, że prezentacja rozkładówek bez warstwy typograficznej psuje ich kompozycję, postanowiłem tekst pozostawić, lecz jednocześnie zamienić go w ciąg niemożliwych do odczytania rozmazanych plam.
Jeżeli, Drogi Czytelniku i Oglądaczu, cisną Ci się w tej chwili na usta wykrzykniki typu „absurd!”, „idiotyzm!”, „paranoja!”, „co za czasy!” tudzież inne, być może bardziej dosadne, to wiedz, że masz moje pełne poparcie.
Gdybyś natomiast chciał mimo wszystko odświeżyć sobie treść wiersza, do którego ilustracje prezentuję w tym poście, to znajdziesz go na przykład tutaj.

6 komentarzy:

 1. A ja mam przyjemność w oglądaniu i apetyt mój wzrasta niebotycznie. A jak widzę "Ptasie radio", to słowo daję , tylko nieodżałowana Irena Kwiatkowska dała radę to przeczytać! Mistrzostwo Kapitanie! (chyba nie ma takiej kreskówki).

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż - ad astra podobno per aspera... Najważniejsze, że ad astra!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czujnie!:) Ale chyba tylko Mann - M&M to raczej TV niż radio...

  OdpowiedzUsuń
 4. Szpak miał pierwotnie wyglądać jak Marek Niedźwiecki, ale się rozmyśliłem. Z kolei rysowanie Piotra Kaczkowskiego w kontekście "Ptasiego Radia" byłoby banałem, więc został tylko Wojciech Mann jako sowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. i tak jest piyknie - bardziej skupia uwagę...

  OdpowiedzUsuń